תכניות ייחודיות

סיורי ירושלים 

תכנית מעגלי זהות לכיתות ח.

אחת לשבוע, יוצאים התלמידים לסיור היכרות עם ירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל. התלמידים מבקרים באתרים היסטוריים, פוגשים אוכלוסיות שונות, פוקדים אתרים לאומיים ומוסדות שלטון. בנוסף, הסיורים מלמדים כיצד להתנהל בעיר באופן עצמאי, ומאפשרים לילדי החינוך הרגיל ללוות ולסייע לתלמידי החינוך המיוחד. התלמידים לומדים ומתכוננים לקראת כל סיור, ובסוף השנה מגישים פרוייקט ומיצג הקשורים בלמידה. את מערך הסיורים אנחנו מסכמים במסע של שלושה ימים מגוש עציון לירושלים.

 

מפגשי בוקר

הכיתה כקהילה

 

בכל בוקר, עורך צוות הכיתה מפגש עם התלמידים. מפגשי הבוקר יוצרים שיח מפרה ומחבר בין כל באי הכיתה - תלמידים ומורים. במפגש, מקבלים התלמידים זה את זה בברכת בוקר טוב אישית, לומדים לשתף בחוויות ורגשות על פי כללי שיח ולהגיב לחברים באמפתיה, תוך שילוב רכישת מיומנויות שפה כמו עמידה מול קהל, ניסוח, עיקר מול טפל ועוד. במפגש הבוקר המורה מעדכן בסדר היום, שינויים ופעילויות מיוחדות.

מרכזי עבודה

עמל, מלאכה, חקלאות והתמדה.

חלק מובנה במערכת השבועית הם השיעורים המתקיימים במרכזי העבודה. במרכזים, התלמידים נפגשים עם חומרים ומלאכות שונים בצורה תהליכית. הם לומדים לתכנן, לעבוד בשלבים, להתמיד, לשמור על בטיחות, לקחת אחריות ולעבוד בקבוצה. חלק מהתוצרים לוקחים איתם התלמידים לביתם, וחלק נשארים כתרומה לבית הספר.

 
 

מרכזי למידה ויצירה, וימי שיא בית ספריים בסיום תהליכים לימודיים

בכל שכבה, בהתאם לנושא הנלמד בה בחומש, ובבית הספר סביב החגים, אנו מקיימים מרכזי למידה ויצירה חווייתיים. הלמידה הינה רב תחומית, ומשלבת אומנויות, הרחבת אופקים, למידה, חקר וכתיבה יוצרת. בסיום תהליך למידה של מרכז בית ספרי, מוזמנים ההורים ליום שיא חגיגי, פעיל ודינמי בהפעלת התלמידים.

 

ליווי תרבותי

 

 המורה כמלווה את התלמיד בנבכי התרבות והמסך.

בדור בו הילדים שלנו מוצפים במידע ומסרים מורכבים ולא מותאמים בעולם המדיה, הרחבנו ב'ראשית' את שיעורי כישורי חיים גם לתחומים אלו. בשיעורים רוכשים התלמידים מיומנות של צפיה ביקורתית, והעמדת ערכים אל מול המסרים הסמויים והגלויים של המדיה. 

תכנית בית מדרש

בצד הפעילויות הרבות בשלל תחומים, אנו שומרים פינה חמה במיוחד לתכנית שיעורי קודש בקבוצה קטנה, לחפצים בכך. השיעורים עוסקים במגוון נושאים- מידות, הלכות שבת, פיוטים, גמרא, תולדות עם ישראל ועוד. השנה נוספו חברותות עם בחורים מישיבת מקור חיים. כשהתלמיד בוחר ומחליט מיוזמתו להיות שותף - זה עמוק ואמיתי במיוחד.